Miközben szinte minden téren megrengeti országunkat a COVID-19, miközben a magyar gazdaság, egészségügy, oktatás és kultúra egyre nagyobb támadásoknak van kitéve a járvány és a korlátozások miatt, s miközben azt hinnénk, vezetőink és „megmentőink” csak és kizárólag azon fáradoznak, hogy ezen a helyzeten segítsenek, addig a kormány a rendkívüli helyzetet és a rendkívüli jogrendet arra használja, hogy tovább korlátozza az LMBT+ közösség jogait és lehetőségeit. Idén, amikor leginkább a vírus elleni védekezéssel, az online közösségépítéssel, a hatékony fellépéssel és az embert próbáló türelem gyakorlásával kellett foglalkoznunk, a törvénymódosítás ellen való fellépés kétszer olyan nehéznek bizonyult, mint egyébként.
Ha pedig azt hittük volna, 2020 már nem tartogathat számunkra több meglepetést (soha se mondd, hogy soha), nemrégiben újabb javaslatot nyújtottak be, amely a szivárvány családok életét nehezíti. A T/13647-es törvényjavaslat[3], melyet dr. Varga Judit nyújtott be november elején, világosan kijelenti, hogy az „anya nő, az apa férfi”. A család intézményét, mint a szélső konzervatív pártok és programok sérthetetlen vezérelvét további oszloppal támogatták meg, hangsúlyozva, hogy a család csakis a hagyományos keretek közt értelmezhető. Legalább is a számukra. Míg házasság csak egy férfi és egy nő között létesülhet – sebaj, örüljünk a bejegyzett élettársi kapcsolatnak - , addig a család ezentúl csak egy férfi apa és egy női anya értelmezésében lehet jogilag is elismert. Miközben a család, annak értelmezése az egyén és hozzátartozói érzelmi kötődéséből ered, és nem szükségképpen határozza meg a nem és a családon belül betöltött szerep, addig az intézményes családmodell csupán a férfi apát és a női anyát tudja családként, szülőként értelmezni. Azaz nem normakövető és jogilag elfogadható az a család, melyben a szülők/gondviselők szerepét azonos nemű párok, vagy transzneműek töltik be. A javaslat, valamint annak kiterjesztése több kérdést is felvethet az LMBT+ közösség aspektusában, mellyel, valószínűsíthetően a javaslat benyújtója nem szándékozott foglalkozni.
Csak remélni merjük, hogy az idei év nem tartogat több váratlan törvénymódosítást, hirtelen felindulásból elkövetett könyvdarálást (bár talán számunkra több volt az előnye, mint a kisasszony gondolta volna), vagy további diktatórikus bilincspörgetést. És akkor talán nekünk sem lesz több jegyzetünk 2020 margójára...
[2] Forrás: https://budapestpride.hu/hirek/mi-tortent-a-33-as-paragrafussal-marcius-31-ota (Utolsó letöltés: 2020. 11. 17.)
[3] Forrás: https://www.parlament.hu/irom41/13647/13647.pdf
[4] Kép forrása: https://www.freepik.com/premium-vector/lgbt-family-flat-vector-illustration-set_9917704.htm.