Az Ars Erotica Alapítvány (www.arserotica.org) 2011-ben kezdett egy kétéves nemzetközi kutatási-képzési projektet franciákkal, dánokkal, belgákkal és olaszokkal. A projekt címe BODY, és különféle felnőtt-képzési helyzetekben kerestük azokat a szituációkat, amikor a kulturális különbségeink testünk, nemi szerepeink vagy szexualitásunk megélésben jelennek meg. Olyan szervezeteket vagy egyéneket vontunk be a programba, akik felnőttekkel dolgoznak, és a munkájukban napi szinten jelen van valahogyan a test, a szexualitás. A program egy nemzetközi kompetencia-fejlesztő képzéssel és egy kézikönyv kiadásával zárult. A kultúra fogalmát tágan értelmeztük; az etnikai különbözés mellett ide tartozik bármiféle másság, legyen az szociokulturális háttéren, testi fogyatékon vagy szexuális identitáson alapuló. Azt gondoljuk, hogy azok a felnőtt csoportokkal vagy egyénekkel foglalkozó szakemberek, akiknek a munkájában a test, a szexualitás közvetlenül érintett, szükségszerűen szembesülnek azzal, hogy a kulturális hátterünk mennyire befolyásolja a testről, szexualitásról, nemi szerepekről alkotott fogalmainkat és azt, ahogyan ezt a hétköznapokban megéljük. Sokszor észre sem vesszük, de ebből konfliktusaink is adódhatnak, egész egyszerűen azért, mert éppen ezek azok a dolgok, amiben el sem tudjuk képzelni, hogy a másik másképpen működhet.
A program célja, hogy segítséget nyújtson kompetenciafejlesztés, attitűd formálás, készségfejlesztés területén dolgozó (nem terápiát, gyógykezelést vagy szolgáltatást nyújtó) szakembereknek saját kompetenciáinak fejlesztésében. Abban, hogy a kulturális különbségek okán létrejött konfliktusok vagy nem-értések hogyan kezelhetők.
A programban alapvetően nem-formális módszertannal dolgoztunk, amiben hangsúlyos volt a csoportmunka, a tapasztalati tanulás, vita, eset-megbeszélések. A képzésen résztvevő szakemberek nagyon sok szakterületről, alapvetően segítő szakmákból érkeztek; pszichológusok, családsegítők, ifjúságsegítők, szociális munkások, értelmi fogyatékosokkal dolgozó szakemberek, gyógypedagógusok, mozgáskorlátozottakkal foglalkozó szakemberek, cigány fiatalokkal, drogfüggő nőkkel foglalkozó szociális munkások, pedagógusok, menekültügyi szakemberek, gyász-haláleseteteket támogató pszichológiai szakemberek, trénerek, stb. A résztvevők változatos szakmai háttere gazdag szakmai és interkulturális párbeszédet tett lehetővé.
A program zárultával, 2013 nyarán Budapesten szerveztünk egy nemzetközi képzést, ami a program kutatási eredményein alapult. Az együttműködésünk keretében olyan szakemberek vettek részt, akik maguk képzők képzésével foglalkoznak.
A BODY Grundtvig programja idén októberben lezárult, de a két év eredményei a magyar szakemberek számára a résztvevő országok nyelvén, így magyarul is hozzáférhetőek a BODY projekt hivatalos weboldalán: www.bodyproject.eu. Akit érdekel a program, maga is képző, vagy felnőttekkel dolgozik a fentebb említett területeken, az oldalon megtalálja a két évben, öt országban, az egészség, test, fogyaték, gender és szexualitás területeivel kapcsolatos kritikus incidenseket, más szervezetek jó gyakorlatait, a témában született cikkeket, elméleti háttérszövegeket, irodalomgyűjteményt valami képzési segédleteket.
Olvassátok, keressétek, használjátok!