Shepard, Matthew
Az amerikai melegmozgalom egyik kultikus alakja, akinek értelmetlen halála az egyik legbrutálisabb meleg-gyilkosság volt 1998-ban. Nyíltan meleg egyetemista volt, akit két fiatal férfi brutálisan megkínzott Laramie közelében, és ez végül a halálát okozta. Életéről és haláláról színdarab is született, s alapítványt neveztek el róla, melyet édesanyja vezet. Matthew Wayne Shepard 1976. december 1-én született a Wyoming állambeli Casper-ben, Dennis Shepard és Judy Shepard legidősebb fiúgyermekeként, koraszülöttként. A Crest Hill általános iskolában tanult, majd a Natrona County High School-ban folytatta tanulmányait (a középiskola első két évét). Iskolai évei alatt a Szent Márk episzkopális templom gyülekezetének volt a tagja.
A középiskolát Svájcban folytatta, Lugánóban, az Amerikai Iskolában (TASIS). Nagyon élvezte az utazást; ekkor tanult meg németül és olaszul is. A középiskolai tanulmányait 1995-ben fejezte be. Rövid ideig járt a denveri Catawba College-ba és a Casper College-ba, s közben dolgozott több, átmeneti munkahelyen. Azonban felvették a Wymonig-i Egyetemre is, és itt elkezdett politológiát hallgatni. Nagyon érdekelte a politika és a választások.
Megválasztották hallgatói képviselőként a Wyoming-i Környezetvédelmi Tanácsba. Szülei visszaemlékezése szerint ekkoriban fiuk egy rendkívül optimista fiatalember volt. Nagyon közvetlen volt, s mindig új kihívásokat keresett magának. Felháborította minden igazságtalanság. Igazi szenvedélyévé vált az egyenlőség hirdetése, és mindig kiállt a másság elfogadásáért. Barátai így emlékeztek rá: "Kis ember - nagy szívvel." (Matt ugyanis meglehetősen kistermetű volt, 5,2 láb magas, 110 font súlyú).
Matthew szerette a színházat, játszott két amatőr színjátszó csoportban: a Casper College-ben és a Stage III. Theatre-ben. A színházon kívül szerette focit, az úszást, a futást, a kempingezést, a vadászatot, a horgászatot és a síelést, valamint a táncot is.
Ugyanakkor időnként meglehetősen depressziós is volt. Egy középiskolai kirándulás során, 1995-ben Marokkóban ugyanis megverték és megerőszakolták, s ettől depressziós időszakok, valamint pánikrohamok kínozták - árulta el később édesanyja, Judy Shepard. Tom O'Connor, Matt egyik barátja szintén alátámasztotta a depresszió tényét. Elárulta, hogy néhány hónappal a gyilkosság előtt Matt elmondta neki, hogy HIV-pozitív, és az öngyilkosságon gondolkodik.
A 21 éves Matthew Shepard 1998. október 7-én, nem sokkal éjfél után találkozott két fiatal férfival, Aaron McKinney-vel és Russell Henderson-nal a campus bárjában (Fireside Lounge). A fiú végül elment a két fiúval az autójukban. A két fiatalember azonban kirabolta a fiút, majd pisztolyt fogtak rá, és elvitték egy távoli vidéki területre, Laramie közelébe, a Sherman-hegység keleti részére.
Itt Matt-et a hideg októberi éjjelen egy vasúti kerítéshez kötözték, megverték, megkínozták, végül otthagyták szenvedni és elhajtottak. A tettesek ezután még elmentek Shepard címére is és kirabolták a lakását.
Matthew Shepard órákon keresztül volt magatehetetlenül a kerítésre kötözve, fagypont körüli hőmérsékleten. Megkínzása után 18 órával találta meg, reggel 6 óra 22 perckor egy véletlenül arra járó kerékpáros, Aaron Kreifels, aki először azt hitte, hogy Shepard egy madárijesztő. Arcára rászáradt a vér, kivéve, ahol könnyei lemosták azt. A fiú ekkor még mindig életben volt, ám már kómás állapotban.
A súlyosan sérült fiút a Poudre Völgyi Kórházba szállították, Fort Collins-ba. Shepard többszörös csonttörést szenvedett a hátán, a fején és a jobb fülén is megsérült. Súlyos agytörzsi károsodást szenvedett, amely befolyásolta szervezete azon képességét, hogy szabályozza a pulzusszámot, a testhőmérsékletet és egyéb alapvető életfunkciókat. Vagy egy tucat kisebb sérülés volt még a fején, arcán és a nyakán. Matthew Shepard egy rövid időre még visszanyerte eszméletét. Amíg ott feküdt az intenzív osztályon, az emberek gyertyafényes virrasztást tartottak Laramie-ban.
A családja ekkor már a közelében volt. Hamarosan azonban ismét elvesztette eszméletét, és az orvosok végül 1998. október 12-én, 12 óra 53 perckor halottá nyilvánították. Matthew-t családja és barátai jelenlétében, zuhogó esőben, 1998. október 16-án, Casper-ben temették el, annak a templomnak a temetőjében, ahol annak idején megkeresztelték. Röviddel ezután a rendőrség elfogta a két tettest, akiknek a teherautójában megtalálták a véres fegyvert, az áldozat cipőit és pénztárcáját.
A tárgyalás elején a két tettes különbözőképpen védekezett. Egyikük azt állította, hogy Matthew kikezdett vele, és ez nála "meleg pánik védekezést" indított el, s ettől nem volt beszámítható állapotban (átmeneti elmezavar). Másikuk elismerte, hogy ki akarta rabolni, ám megölni nem akarta. Az ügyészség a vizsgálat során megállapította, hogy a két gyanúsított direkt úgy tett, mintha melegnek adná ki magát, hogy el tudják csábítani magukkal a fiút. A két tettes barátnői: Chastity Pasley és Kristen Price elárulták, hogy a fiúk megállapodtak abban, hogy elrabolnak egy meleg férfit. Bementek a Fireside Lounge nevű szórakozóhelyre, és kiválasztották maguknak Matthew-t. McKinney a tárgyaláson azt állította, hogy Shepard kérte meg őket, hogy vigyék haza. Miután látszólag összehaverkodtak vele, magukkal vitték a távoli Laramie-ba, ahol meglopták őt, súlyosan megverték (a média jelentései szerint pisztollyal verték és betörték a koponyáját), majd egy kötélen a kerítés és McKinney teherautója közé kötözték. Shepard könyörgött az életéért. A két barátnő is tanúbizonyságot tett arról, hogy sem McKinney, sem Henderson nem volt kábítószer hatása alatt a bűntett elkövetése idején.
A későbbi tárgyalások során, 1999. április 5-én Henderson bűnösnek vallotta magát, és vádalkut kötve megállapodtak abban, hogy tanúskodik a még mindig tagadó McKinney ellen, cserébe megússza a halálbüntetést. A bíróság végül McKinney-t bűnösnek találta emberölésben. Henderson és McKinney Wyoming állam Rawlins börtönébe került, de később más börtönökbe kellett őket áthelyezni, túlzsúfoltság miatt.
Matthew Shepard halála jogalkotási folyamatot is elindított, hogy törvényes eszközökkel próbálják visszaszorítani a szexuális irányultság miatt elkövetett gyűlölet-bűncselekményeket. Először a Wyoming-i képviselőházban merült fel a kérdés, de végül 30-30-as döntetlen szavazattal nem fogadták el. Szövetségi szinten Bill Clinton volt amerikai elnök próbált egy törvényt elfogadtatni, ám a Képviselőház 1999-ben azt elutasította.
Végül 2007. március 20-án született meg az ún. Matthew Shepard Act (HR 1592), melyet a demokrata John Conyers nyújtott be. A meggyilkolt fiú szülei személyesen is jelen voltak a döntéskor. A szenátus 2007. szeptember 27-én fogadott el egy hasonló kezdeményezést (S. 1105), ám George W. Bush elnök megvétózta mind a két törvényt. A törvény továbbra is napirenden volt. Mint Nancy Pelosi házelnök, mint Barack Obama új elnök megerősítette, hogy fontosnak tartják, hogy átmenjen a törvény. Azt végül 2009. október 22-én fogadta el ismét a Kongresszus, néhány nappal később pedig Obama elnök is aláírta.
Maga a gyilkosság meglehetősen felkorbácsolta a kedélyeket az Egyesület Államokban. A melegszervezeteken kívül a meleg-ellenes csoportok is hallatták a hangukat. A meleg-ellenes nézeteiről ismert Westboro Baptista Egyház vezetője, a topekai (Kansas) Fred Phelps tiszteletes csoportjával megjelent tüntetni Shepard temetésén. Annyi fenyegetés érkezett a szülők felé is, hogy például Matt apja golyóálló mellényt viselt a temetés ideje alatt. Phelps a tárgyaláson is jelen volt, a támadók pártját fogva. A következő jelszavakat tartalmazó táblákkal tüntetett: "Matt Shepard a pokolban rohad", "Az AIDS megöli a buzikat", vagy az "Isten utálja a buzikat". Casper városában híveivel - egy hatályos bírósági engedélynek köszönhetően - emlékművet akart állítani, 5 vagy 6 láb (1,8 m) magas gránitból, amire egy bronz plakettet tennének Shepard arcképe és a következő felirattal:"Matthew Shepard a pokolba lépett 1998. október 12-én. "Ne hálj férfival, úgy, ahogy asszonnyal szokás hálni; ez gyalázatos dolog." Leviticus 18:22." Az emlékműből végül nem lett semmi
Henderson egyik tárgyalása során Phelps megint megjelent híveivel, hogy tüntessen. Matthew egyik barátja, a Romaine Patterson által szervezett csoport azonban szintén megjelent a helyszínen, akik összegyűltek Phelps csoportja körül, fehér ruhát viselve, hatalmas szárnyakkal (hasonlítva az angyalokra), hogy blokkolja a tiltakozást. A rendőrök a két tiltakozó csoportot igyekeztek különválasztani. A Matthew mellett tüntetők csoportjának nem volt nevük az eredeti demonstráción, azóta többek között az "Angels of Peace" és az "Angel Action" néven emlegetik őket.
A kerítés, amelyhez Shepard-öt kötözték kínzói, kvázi "rögtönzött szentéllyé" vált a látogatók számára. Többen felkeresték a helyet, virágokat és más emléktárgyakat helyeztek el ott. Ezt azóta eltávolították a föld tulajdonosai.
Számos híres zenész, köztük Melissa Etheridge és Elton John is írt dalt a gyilkosságról és Matthew emlékére. Három televíziós játékfilm és egy dokumentumfilm is készült az eseményekről (Shepard: The Laramie Project, "The Matthew Shepard Story"; "Anatomy of a Hate Crime"; és "Laramie Inside Out".) "A Laramie Project" címmel 2000-ben színdarabot is írt Moisés Kaufman, melyet játszanak a világ különböző helyein.
A Matthew Shepard halála utáni években anyja, Judy jól ismert szószólójává vált az LMBT jogoknak, különösen a meleg fiatalok tekintetében. Ő a legfontosabb hajtóereje az 1998 decemberében létrejött Matthew Shepard Foundation-nek, amely támogatja az oktatási programok sokszínűséget és segítsen olyan ifjúsági szervezetek létrehozásánál, melyek a toleranciát hirdetik, s segítenek abban, hogy a fiatal melegek biztonságban érezzék magukat.
Válogatott irodalom:
Fondakowski, Leigh; Kaufman, Moises: The Laramie project. Vintage Books, New York, 2001.
Loffreda, Beth: Losing Matt Shepard: life and politics in the aftermath of anti-gay murder. Columbia University Press, New York, 2000.
Swigonski, Mary E.; Mama, Robin S.; Ward, Kelly: From Hate Crimes to Human Rights: A Tribute to Matthew Shepard. Routledge, New York, 2001.
http://en.wikipedia.org/wiki/Matthew_Shepard
http://www.matthewshepard.org/site/PageServer
http://www.geocities.com/WestHollywood/Stonewall/2878/
http://www.matthewshepard.org/
http://www.matthewsplace.org/mattslife.htm
http://abcnews.go.com/2020/story?id=277685&page=1/
A középiskolát Svájcban folytatta, Lugánóban, az Amerikai Iskolában (TASIS). Nagyon élvezte az utazást; ekkor tanult meg németül és olaszul is. A középiskolai tanulmányait 1995-ben fejezte be. Rövid ideig járt a denveri Catawba College-ba és a Casper College-ba, s közben dolgozott több, átmeneti munkahelyen. Azonban felvették a Wymonig-i Egyetemre is, és itt elkezdett politológiát hallgatni. Nagyon érdekelte a politika és a választások.
Megválasztották hallgatói képviselőként a Wyoming-i Környezetvédelmi Tanácsba. Szülei visszaemlékezése szerint ekkoriban fiuk egy rendkívül optimista fiatalember volt. Nagyon közvetlen volt, s mindig új kihívásokat keresett magának. Felháborította minden igazságtalanság. Igazi szenvedélyévé vált az egyenlőség hirdetése, és mindig kiállt a másság elfogadásáért. Barátai így emlékeztek rá: "Kis ember - nagy szívvel." (Matt ugyanis meglehetősen kistermetű volt, 5,2 láb magas, 110 font súlyú).
Matthew szerette a színházat, játszott két amatőr színjátszó csoportban: a Casper College-ben és a Stage III. Theatre-ben. A színházon kívül szerette focit, az úszást, a futást, a kempingezést, a vadászatot, a horgászatot és a síelést, valamint a táncot is.
Ugyanakkor időnként meglehetősen depressziós is volt. Egy középiskolai kirándulás során, 1995-ben Marokkóban ugyanis megverték és megerőszakolták, s ettől depressziós időszakok, valamint pánikrohamok kínozták - árulta el később édesanyja, Judy Shepard. Tom O'Connor, Matt egyik barátja szintén alátámasztotta a depresszió tényét. Elárulta, hogy néhány hónappal a gyilkosság előtt Matt elmondta neki, hogy HIV-pozitív, és az öngyilkosságon gondolkodik.
A 21 éves Matthew Shepard 1998. október 7-én, nem sokkal éjfél után találkozott két fiatal férfival, Aaron McKinney-vel és Russell Henderson-nal a campus bárjában (Fireside Lounge). A fiú végül elment a két fiúval az autójukban. A két fiatalember azonban kirabolta a fiút, majd pisztolyt fogtak rá, és elvitték egy távoli vidéki területre, Laramie közelébe, a Sherman-hegység keleti részére.
Itt Matt-et a hideg októberi éjjelen egy vasúti kerítéshez kötözték, megverték, megkínozták, végül otthagyták szenvedni és elhajtottak. A tettesek ezután még elmentek Shepard címére is és kirabolták a lakását.
Matthew Shepard órákon keresztül volt magatehetetlenül a kerítésre kötözve, fagypont körüli hőmérsékleten. Megkínzása után 18 órával találta meg, reggel 6 óra 22 perckor egy véletlenül arra járó kerékpáros, Aaron Kreifels, aki először azt hitte, hogy Shepard egy madárijesztő. Arcára rászáradt a vér, kivéve, ahol könnyei lemosták azt. A fiú ekkor még mindig életben volt, ám már kómás állapotban.
A súlyosan sérült fiút a Poudre Völgyi Kórházba szállították, Fort Collins-ba. Shepard többszörös csonttörést szenvedett a hátán, a fején és a jobb fülén is megsérült. Súlyos agytörzsi károsodást szenvedett, amely befolyásolta szervezete azon képességét, hogy szabályozza a pulzusszámot, a testhőmérsékletet és egyéb alapvető életfunkciókat. Vagy egy tucat kisebb sérülés volt még a fején, arcán és a nyakán. Matthew Shepard egy rövid időre még visszanyerte eszméletét. Amíg ott feküdt az intenzív osztályon, az emberek gyertyafényes virrasztást tartottak Laramie-ban.
A családja ekkor már a közelében volt. Hamarosan azonban ismét elvesztette eszméletét, és az orvosok végül 1998. október 12-én, 12 óra 53 perckor halottá nyilvánították. Matthew-t családja és barátai jelenlétében, zuhogó esőben, 1998. október 16-án, Casper-ben temették el, annak a templomnak a temetőjében, ahol annak idején megkeresztelték. Röviddel ezután a rendőrség elfogta a két tettest, akiknek a teherautójában megtalálták a véres fegyvert, az áldozat cipőit és pénztárcáját.
A tárgyalás elején a két tettes különbözőképpen védekezett. Egyikük azt állította, hogy Matthew kikezdett vele, és ez nála "meleg pánik védekezést" indított el, s ettől nem volt beszámítható állapotban (átmeneti elmezavar). Másikuk elismerte, hogy ki akarta rabolni, ám megölni nem akarta. Az ügyészség a vizsgálat során megállapította, hogy a két gyanúsított direkt úgy tett, mintha melegnek adná ki magát, hogy el tudják csábítani magukkal a fiút. A két tettes barátnői: Chastity Pasley és Kristen Price elárulták, hogy a fiúk megállapodtak abban, hogy elrabolnak egy meleg férfit. Bementek a Fireside Lounge nevű szórakozóhelyre, és kiválasztották maguknak Matthew-t. McKinney a tárgyaláson azt állította, hogy Shepard kérte meg őket, hogy vigyék haza. Miután látszólag összehaverkodtak vele, magukkal vitték a távoli Laramie-ba, ahol meglopták őt, súlyosan megverték (a média jelentései szerint pisztollyal verték és betörték a koponyáját), majd egy kötélen a kerítés és McKinney teherautója közé kötözték. Shepard könyörgött az életéért. A két barátnő is tanúbizonyságot tett arról, hogy sem McKinney, sem Henderson nem volt kábítószer hatása alatt a bűntett elkövetése idején.
A későbbi tárgyalások során, 1999. április 5-én Henderson bűnösnek vallotta magát, és vádalkut kötve megállapodtak abban, hogy tanúskodik a még mindig tagadó McKinney ellen, cserébe megússza a halálbüntetést. A bíróság végül McKinney-t bűnösnek találta emberölésben. Henderson és McKinney Wyoming állam Rawlins börtönébe került, de később más börtönökbe kellett őket áthelyezni, túlzsúfoltság miatt.
Matthew Shepard halála jogalkotási folyamatot is elindított, hogy törvényes eszközökkel próbálják visszaszorítani a szexuális irányultság miatt elkövetett gyűlölet-bűncselekményeket. Először a Wyoming-i képviselőházban merült fel a kérdés, de végül 30-30-as döntetlen szavazattal nem fogadták el. Szövetségi szinten Bill Clinton volt amerikai elnök próbált egy törvényt elfogadtatni, ám a Képviselőház 1999-ben azt elutasította.
Végül 2007. március 20-án született meg az ún. Matthew Shepard Act (HR 1592), melyet a demokrata John Conyers nyújtott be. A meggyilkolt fiú szülei személyesen is jelen voltak a döntéskor. A szenátus 2007. szeptember 27-én fogadott el egy hasonló kezdeményezést (S. 1105), ám George W. Bush elnök megvétózta mind a két törvényt. A törvény továbbra is napirenden volt. Mint Nancy Pelosi házelnök, mint Barack Obama új elnök megerősítette, hogy fontosnak tartják, hogy átmenjen a törvény. Azt végül 2009. október 22-én fogadta el ismét a Kongresszus, néhány nappal később pedig Obama elnök is aláírta.
Maga a gyilkosság meglehetősen felkorbácsolta a kedélyeket az Egyesület Államokban. A melegszervezeteken kívül a meleg-ellenes csoportok is hallatták a hangukat. A meleg-ellenes nézeteiről ismert Westboro Baptista Egyház vezetője, a topekai (Kansas) Fred Phelps tiszteletes csoportjával megjelent tüntetni Shepard temetésén. Annyi fenyegetés érkezett a szülők felé is, hogy például Matt apja golyóálló mellényt viselt a temetés ideje alatt. Phelps a tárgyaláson is jelen volt, a támadók pártját fogva. A következő jelszavakat tartalmazó táblákkal tüntetett: "Matt Shepard a pokolban rohad", "Az AIDS megöli a buzikat", vagy az "Isten utálja a buzikat". Casper városában híveivel - egy hatályos bírósági engedélynek köszönhetően - emlékművet akart állítani, 5 vagy 6 láb (1,8 m) magas gránitból, amire egy bronz plakettet tennének Shepard arcképe és a következő felirattal:"Matthew Shepard a pokolba lépett 1998. október 12-én. "Ne hálj férfival, úgy, ahogy asszonnyal szokás hálni; ez gyalázatos dolog." Leviticus 18:22." Az emlékműből végül nem lett semmi
Henderson egyik tárgyalása során Phelps megint megjelent híveivel, hogy tüntessen. Matthew egyik barátja, a Romaine Patterson által szervezett csoport azonban szintén megjelent a helyszínen, akik összegyűltek Phelps csoportja körül, fehér ruhát viselve, hatalmas szárnyakkal (hasonlítva az angyalokra), hogy blokkolja a tiltakozást. A rendőrök a két tiltakozó csoportot igyekeztek különválasztani. A Matthew mellett tüntetők csoportjának nem volt nevük az eredeti demonstráción, azóta többek között az "Angels of Peace" és az "Angel Action" néven emlegetik őket.
A kerítés, amelyhez Shepard-öt kötözték kínzói, kvázi "rögtönzött szentéllyé" vált a látogatók számára. Többen felkeresték a helyet, virágokat és más emléktárgyakat helyeztek el ott. Ezt azóta eltávolították a föld tulajdonosai.
Számos híres zenész, köztük Melissa Etheridge és Elton John is írt dalt a gyilkosságról és Matthew emlékére. Három televíziós játékfilm és egy dokumentumfilm is készült az eseményekről (Shepard: The Laramie Project, "The Matthew Shepard Story"; "Anatomy of a Hate Crime"; és "Laramie Inside Out".) "A Laramie Project" címmel 2000-ben színdarabot is írt Moisés Kaufman, melyet játszanak a világ különböző helyein.
A Matthew Shepard halála utáni években anyja, Judy jól ismert szószólójává vált az LMBT jogoknak, különösen a meleg fiatalok tekintetében. Ő a legfontosabb hajtóereje az 1998 decemberében létrejött Matthew Shepard Foundation-nek, amely támogatja az oktatási programok sokszínűséget és segítsen olyan ifjúsági szervezetek létrehozásánál, melyek a toleranciát hirdetik, s segítenek abban, hogy a fiatal melegek biztonságban érezzék magukat.
Válogatott irodalom:
Fondakowski, Leigh; Kaufman, Moises: The Laramie project. Vintage Books, New York, 2001.
Loffreda, Beth: Losing Matt Shepard: life and politics in the aftermath of anti-gay murder. Columbia University Press, New York, 2000.
Swigonski, Mary E.; Mama, Robin S.; Ward, Kelly: From Hate Crimes to Human Rights: A Tribute to Matthew Shepard. Routledge, New York, 2001.
http://en.wikipedia.org/wiki/Matthew_Shepard
http://www.matthewshepard.org/site/PageServer
http://www.geocities.com/WestHollywood/Stonewall/2878/
http://www.matthewshepard.org/
http://www.matthewsplace.org/mattslife.htm
http://abcnews.go.com/2020/story?id=277685&page=1/