Kitiltotta az Új Nemzedék az LMBTQ-szervezeteket a közösségi tereiből – legalábbis ezt közölték múlt hét pénteken a Szegedi LMBT Közösségért Csoporttal. Az indoklás az volt, hogy az LMBTQ-szervezetek azonos elbírálás alá esnek a politikai pártokkal, mivel „politizálnak”, azaz szeretnének beleszólni az őket érintő közügyekbe (mint ahogy tették azt például a helyi esélyegyenlőségi program kapcsán). A rendelkezésre álló információk szerint a döntés nem helyi szinten született, hanem az Új Nemzedék központi vezetése hozta azt meg. |
Az Új Nemzedék – a honlapja szerint – országszerte antidiszkriminációs és esélyegyenlőségi képzést is tart, amelynek célja „a résztvevők ismereteinek bővítése a diszkriminációmentesség és az egyenlő bánásmód érvényesítésének feladatairól és eszközeiről”, valamint „az esélyegyenlőséggel kapcsolatos alapismeretek elsajátítása, a diszkrimináció megelőzése és leküzdésére való képesség fejlesztése”. Ezek alapján az látható, hogy az Új Nemzedék országos hálózata elkötelezett az esélyegyenlőség és az egyenlő bánásmód mellett.
„Büszkék vagyunk rá, hogy a szegedi Új Nemzedék közösségi tér nemcsak betartja az esélyegyenlőség és az egyenlő bánásmód alapvető szabályait, hanem olyan befogadó légkört is teremtett, amelyben valamennyi fiatal biztonságban érezheti magát” – mondta korábban Kovács Dávid, a Szegedi LMBT Közösségért Csoport egyik tagja.
A jelenleg rendelkezésre álló információk szerint múlt hét pénteken mégis azt közölték az informális csoportként működő szervezettel, hogy a jövőben ne szervezzenek semmilyen közösségi programot az Új Nemzedékbe, mivel az Új Nemzedék jelenlegi központi vezetőségének megítélése szerint az LMBTQ-szervezetek „politizálnak”, azaz – az egészségmegőrzést célzó szolgáltatások, képzések és közösségfejlesztő programok mellett – érdekvédelmi tevékenységet is folytatnak. Utóbbira példa, hogy 2017 tavaszán csatlakoztak a Civilizáció mozgalomhoz, amely az új civiltörvény által megbélyegzett civil szervezetek érdekeit védi. Civil érdekvédő tevékenységük keretében rendszeresen részt vesznek a Budapest Pride Felvonuláson, illetve 2016-ban maguk is szerveztek demonstrációt Ásotthalmon egy LMBTQ-embereket is diszkrimináló önkormányzati rendelet ellen.
Az Új Nemzedék közösségi térben a kitiltás hírének napján már meg volt hirdetve két közösségi program – egy filmklub és egy taggyűlés – amelyeket emiatt át kellett szervezni egy másik helyszínre. A csoport tagjai sajnálattal látták, hogy a „Biztonságos tér” matricát is eltávolították a közösségi tér ajtajáról. Ezt a matricát egyébként szeptemberben a kecskeméti Új Nemzedék is kihelyezte, de azóta már onnan is leszedték a közösségi tér helyi munkatársai. „Ez a hely kiváló lehetőséget kínált arra, hogy csoportunk tagjai biztonságos légkörben érezhessék magukat” – nyilatkozta a kecskeméti Cifra LMBTQ Közösség egyik tagja.
„Egyelőre mi sem értjük a helyzetet, nem értünk egyet a döntéssel és annak indoklásával sem. Abban bízunk, hogy valamiféle félreértés vagy információhiány következtében született meg a kitiltásunkról szóló döntés. Szerintem nem szolgáltunk rá, soha panasz nem volt ránk, soha kárt nem okoztunk, összességében nagyon jól együtt tudtunk működni a hellyel” – mondta Tronicsek Viktória, a Szegedi LMBT Közösségért Csoport egy másik tagja. „A döntést egyelőre sajnos csak hátrányos megkülönböztetésként tudjuk értelmezni, mivel számos más önszerveződő csoport is szervez a miénkhez hasonló közösségfejlesztő programokat. Zömmel fiatalok vagyunk, és az általunk szervezett közösségi programok az Új Nemzedék célkitűzéseivel összhangban vannak, a hely profiljába vágnak. Igazságtalannak érezzük a történteket, és szerintünk rossz üzenetet közvetít a társadalom számára. Reméljük, hogy mielőbb tisztázódik és rendeződik a helyzet” – tette hozzá a tizenhét éves Tari Ákos.
Forrás: Szegedi LMBT Közösségért